Huta Częstochowa Sp. z o. o. to utworzona przez Węglokoks S.A. spółka, która wydzierżawiła częstochowską Hutę. Wznowienie produkcji zaplanowano w styczniu.
Węglokoks S. A. to spółka Skarbu Państwa. 19 listopada podpisano umowę dzierżawy, a następnego dnia w budynku Zarządu Huty odbył się briefing prasowy z udziałem Roberta Kropiwnickiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Cieszę się, że po prawie 20 latach huta wraca do domeny publicznej. To ważne, żeby taki zakład był w dobrych rękach i mógł pracować dla polskiego przemysłu – mówił wiceminister.
– Negocjacje z syndykiem nie były łatwe – potwierdził Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoksu S.A. – Umowa dzierżawy to początek procesu, z powodów prawnych nie da się tego zrobić w inny sposób. Ta formuła pozwoli uratować zakład przed zimą.
– Prowadziłem negocjacje z kilkoma podmiotami, trwały wiele tygodni. Trzymam kciuki, żeby to przedsięwzięcie się powiodło i żeby taki człowiek jak syndyk nie musiał się nigdy w tym przedsiębiorstwie pojawiać – podkreślił syndyk Adrian Dzwonek. Dodał, żew umowie zastrzegł sobie konsultację ruchów kadrowych.
– Rozpoczynamy działania, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności operacyjnej huty i ponowne uruchomienie produkcji. Współpracujemy intensywnie z firmami usługowymi i dostawcami mediów, jednocześnie prowadząc prace nad odbudową marki Huta Częstochowa – stwierdził Adrian Sienicki, prezes zarządu Huta Częstochowa Sp. z o.o. i wiceprezes Węglokoks S.A.
– Realizujemy plan rozruchu w ciągu 45 dni. Nie przewidujemy opóźnień. Na początku stycznia wznowimy produkcję – zapowiedział Jarosław Huptyś, dyrektor produkcji.
Gośćmi spotkania byli także przedstawiciele władz województwa i miasta.
– Wierzę, że huta w Częstochowie znajdzie odbiorców w Polsce jako komponent budowy uzbrojenia czy budowy farm wiatrowych – powiedział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa,
– Dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do uratowania Huty. Dzięki temu miasto nie musi się martwić wielkim problemem społecznym jakim byłaby utrata pracy przez tysiąc osób. Huta ma bogate tradycje i mam nadzieję, że wróci na należne sobie miejsce – stwierdził Łukasz Pabiś, zastępca prezydenta Częstochowy.
Goście zwiedzili Stalownię i Walcownię Blach Grubych.
Jak podkreślają przedstawiciele Węglokoksu, doprowadzenie do dzierżawy było możliwe także dzięki wsparciu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej.
Czytaj także
Huta Częstochowa z właścicielami i planem rozwoju. Węglokoks i AMW finalizują proces przejęcia zakładu
18 maja 2026 roku w Hucie Częstochowa podpisane zostały dokumenty kończące proces budowy docelowej struktury właścicielskiej (...)
Prezes Zarządu, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych
Pełnomocnik do przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego wszczyna postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska: Prezes Zarządu,Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych,Wiceprezes Zarządu (...)
Huta wchodzi w sektor energetyki jądrowej
Huta Częstochowa rozpoczęła procedury uzyskania certyfikatów NQA-1 oraz ISO 19443, otwierając sobie drogę do produkcji na (...)
Huta Częstochowa z koncesją na wytwarzanie i obrót wyrobami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym
Huta Częstochowa uzyskała koncesję na wytwarzanie i obrót wyrobami oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym. (...)
Wykup majątku Huty Częstochowa przez Skarb Państwa – MON. Zarządzanie pozostaje po stronie Grupy Węglokoks
W dniu 22 grudnia 2025 r. Skarb Państwa – Ministerstwo Obrony Narodowej dokonało wykupu majątku Huty (...)
Huta Częstochowa Sp. z o.o. – siła różnorodności
Hutnictwo i cały przemysł ciężki kojarzone są przede wszystkim z miejscami pracy dla mężczyzn. W Hucie (...)
Rok od przejęcia Huty Częstochowa przez Węglokoks
Dokładnie rok temu, 20 listopada 2024 roku, Węglokoks przejął zarządzanie Hutą Częstochowa i rozpoczął proces odbudowy (...)
