Huta Częstochowa otrzymała wszystkie certyfikaty, niezbędne do prowadzenia produkcji i sprzedaży wyrobów. Zabiega o kolejne, które pozwolą na rozszerzenie asortymentu.
Sprzedaż blach i innych wyrobów hutniczych jest w większości asortymentu uwarunkowana posiadaniem odpowiednich certyfikatów wydanych przez wyspecjalizowane firmy i instytucje. Upadłość poprzedniego właściciela i pojawienie się nowego dzierżawcy Huty wymusiło na pracownikach Działu Kontroli Jakości dwa kierunki działań: przeniesienie Zintegrowanego Systemu Zarządzania z Liberty Częstochowa do Huty Częstochowa Sp. z o.o., co wiąże się ze zmianą praktycznie wszystkich dokumentów wewnętrznych oraz przeniesienie certyfikatów na nowy podmiot, ponieważ te wydane w przeszłości dla Liberty Częstochowa nie dotyczą Huty Częstochowa Sp. z o. o.
– Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Dodatkowym problemem było, że Huta nie pracowała ponad rok. Tak długi okres postoju sprawił, że firmy certyfikujące chcą potwierdzić, czy huta normalnie pracuje, czy nie uległy zmianie procesy produkcyjne oraz kontrolne. Skutkuje to serią audytów, z których część już miała miejsce, ale większość jest jeszcze na etapie planowania – mówi Dariusz Kwiecień, kierownik Systemów i Certyfikacji w Dziale Kontroli Jakości.
Huta Częstochowa Sp. z o. o. jako pierwsze uzyskała certyfikaty potwierdzające zgodność Zintegrowanego Systemu Zarządzania z normami ISO 9001 (system zarządzania jakością), ISO 14001 (system zarządzania środowiskowego), ISO 45001 (system zarządzania bhp) i ISO 50001 (system zarządzania energią). – To bazowe certyfikaty, na których opierają się wszystkie kolejne instytucje przeprowadzające audyty – podkreśla Dariusz Kwiecień.
Dział Kontroli Jakości ustalił hierarchię certyfikatów, których przeniesienie na Hutę Częstochowa Sp. z o.o. jest kluczowe dla prowadzenia produkcji. Ponieważ w pierwszym okresie po wznowieniu działalności, Huta produkowała głównie blachy konstrukcyjne, najważniejsze było uzyskanie certyfikatu Zakładowej Kontroli Produkcji, potwierdzającego bezpieczeństwo wyrobów budowlanych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 305/2011/UE (CPR). Pozwala on na znakowanie wyrobów symbolem CE.
– Produkowane w Hucie blachy konstrukcyjne są traktowane właśnie jako wyroby budowlane. Bez takiego oznaczenia nie można ich wprowadzić na rynek Unii Europejskiej – wyjaśnia Dariusz Kwiecień. Po audycie przeprowadzonym w grudniu przez LRQA, Huta uzyskała także certyfikat zgodności z Regulation 2020, który jest brytyjskim odpowiednikiem wspomnianego unijnego rozporządzenia CPR i umożliwia sprzedaż blach z oznakowaniem UKCA, wymaganym na rynku Wielkiej Brytanii.
W styczniu odbył się audyt TUV Thuringen w zakresie zgodności blach kotłowych z wymaganiami dyrektywy 2014/68/UE i AD2000 Merkblatt. Audyt wypadł pozytywnie, a Huta czeka obecnie na przyznanie certyfikatu, który umożliwi produkcję i sprzedaż takich blach. Na podstawie tego samego audytu potwierdzono także zgodność z Regulation 2016, co umożliwi sprzedaż blach kotłowych na rynku Wielkiej Brytanii.
Kolejne audyty dotyczą zezwoleń i certyfikatów, które umożliwią rozszerzenie asortymentu wyrobów oferowanych przez Hutę Częstochowa.
4 lutego gościł w niej audytor Deutsche Bahn A.G., aby zweryfikować kwalifikację producenta blach stosowanych w obiektach budowlanych przeznaczonych dla kolejnictwa.
Wkrótce nastąpi też przeniesienie z Liberty Częstochowa na Hutę Częstochowa uznania producenta blach okrętowych według przepisów Bureau Veritas. Audyt już się odbył.
W Stalowni 27 stycznia został przeprowadzony z pozytywnym wynikiem audyt firmy Lloyd Register, mający na celu przeniesienie i przedłużenie na kolejne 3 lata, uznania producenta blach okrętowych według przepisów LR. Jeżeli podobnie zostanie oceniana w lutym Walcownia Blach Grubych zostanie wznowiony certyfikat, który wygasł wiosną ubiegłego roku.
– W zakresie blach okrętowych pracujemy jeszcze nad odzyskaniem certyfikatów ABS, DNV, RINA oraz PRS – mówi kierownik Systemów i Certyfikacji.
Nie było możliwości przenieść na Hutę Częstochowa Sp. z o. o. uprawnień do wytwarzania blach oraz elementów ciśnieniowych i bezciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu. Stało się tak, ponieważ Urząd Dozoru Technicznego wydaje taki dokument jako decyzję administracyjną dla konkretnego podmiotu. Dlatego Huta musi przejść od nowa całą procedurę. UDT przeprowadza inspekcję zakładu, która już się odbyła oraz oceny kompetencji odpowiedzialnych pracowników. Ich spotkania i rozmowy z inspektorami trwają.
Urząd Dozoru Technicznego przyznał już uznanie dla hutniczych Laboratoriów w takim samym zakresie jak dotychczas. Huta otrzymała także pismo, w którym Polskie Centrum Akredytacji zgodziło się na przeniesienie akredytacji Laboratoriów. To bardzo ważne, ponieważ pozwala na miejscu wykonywać badania wyrobów. W tym roku w Laboratoriach odbędzie jeszcze tzw. ocena w nadzorze ze strony PCA.
– Poza Działem Kontroli Jakości w działania na rzecz certyfikacji było zaangażowanych wiele innych jednostek Huty. Szczególnie pomógł nam Dział Technologiczny, z którego informacji korzystają audytorzy – podkreśla Dariusz Kwiecień.
Trwają także intensywne prace nad wdrożeniem Standardu AQAP 2110, które umożliwi Hucie Częstochowa pozyskanie kontraktów na dostarczanie produktów dla sił zbrojnych w Polsce i pozostałych krajach NATO.
Czytaj także
Będzie druga tura wyborów do Rady Nadzorczej
W pierwszej turze głosowania nie wybrano przedstawicieli załogi do Rady Nadzorczej Węglokoks S. A. Do drugiej (...)
Wybory do Rady Nadzorczej Węglokoks S.A.
Od 17 do 19 marca pracownicy Huty Częstochowa Sp. z o.o. mogą wybierać dwóch członków Rady (...)
MON chce Hutę
Minister Obrony Narodowej skorzysta z prawa wykupu częstochowskiej Huty. Oznacza to, że nie będzie przetargu na (...)
Częstochowska Huta na liście firm strategicznych
Huta Częstochowa jest firmą strategiczną i będzie objęta ochroną państwa – zdecydowała 11 lutego Rada Ministrów. (...)