Minister Obrony Narodowej skorzysta z prawa wykupu częstochowskiej Huty. Oznacza to, że nie będzie przetargu na sprzedaż majątku Liberty Częstochowa Sp. z o o. w upadłości.
Zgodnie z Art. 311 ustawy Prawo upadłościowe, jeżeli syndyk zamierza sprzedać majątek służący do prowadzenia działalności w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa, musi zawiadomić Ministra Obrony Narodowej. Ten z kolei może przedłożyć oświadczenia o wykupie majątku. Przypomnijmy, że 13 lutego Rada Ministrów wpisała Liberty Częstochowa na tzw. listę podmiotów strategicznych. W związku z tym 17 lutego nie odbył się przetarg, na którym Huta miała być sprzedana, a Syndyk zapytał MON o zainteresowanie jej zakupem.
7 marca do sądu w Częstochowie wpłynęło oświadczenie, że MON chce kupić Hutę. Podpisał je minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Teraz biegły musi ponownie wycenić majątek przedsiębiorstwa. Zarówno MON, jak i wierzyciele Liberty Częstochowa mogą tę wycenę zaskarżyć. Dopiero gdy decyzja o cenie wykupu się uprawomocni, Syndyk i Minister Obrony Narodowej będą mogli podpisać akt sprzedaży Huty.
Ponieważ procedury mogą potrwać kilka miesięcy, Syndyk podpisał aneks do aktualnej umowy dzierżawy przedsiębiorstwa przez spółkę Huta Częstochowa Sp. z o.o., należącą do grupy kapitałowej Węglokoks S.A. Zgodnie z nim, dzierżawa została przedłużona do 18 miesięcy, czyli do maja 2026 r., z możliwością skrócenia tego okresu.
Czytaj także
Będzie druga tura wyborów do Rady Nadzorczej
W pierwszej turze głosowania nie wybrano przedstawicieli załogi do Rady Nadzorczej Węglokoks S. A. Do drugiej (...)
Wybory do Rady Nadzorczej Węglokoks S.A.
Od 17 do 19 marca pracownicy Huty Częstochowa Sp. z o.o. mogą wybierać dwóch członków Rady (...)